Odzyskaj podatek akcyzowy od paliwa rolniczego. Od 3 lutego 2020 można składać wnioski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 lutego 2020

W poniedziałek (3 lutego) rozpoczął się pierwszy w tym roku nabór wniosków od rolników o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zużyte do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku.

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. W styczniu rząd przyjął rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2020 roku. Stawka została ustalona na kwotę 1 zł na 1 litr oleju. Tak więc wynosi ona tyle samo, jak w poprzednim roku.

Wnioski są składane dwa razy w ciągu roku:
- Od 3 lutego do 2 marca 2020 r. można złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami), które są dowodem zakupu oleju napędowego. Faktury mogą pochodzić z okresu od 1 sierpnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku.
- Drugi nabór wniosków potrwa od 3 do 31 sierpnia 2020 r. Do wniosku dołączamy faktury VAT (lub ich kopie) z okresu od 1 lutego 2020 r. do 31 lipca 2020 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2020 r.

Pieniądze w ramach dopłat do paliwa będą wypłacane w terminach:
- 1- 30 kwietnia 2020 r. po złożeniu wniosku w pierwszym terminie
- 1- 30 października 2020 r. po złożeniu wniosku w drugim terminie

Poza dopłatą do paliwa zużytego do posiadanych hektarów, można wnioskować o paliwo do bydła. Rolnicy hodujący bydło, którzy chcą otrzymać dodatkową dopłatę do paliwa, do składanego wniosku i faktury (lub jej kopii), muszą dołączyć zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego ARiMR z informacją o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w tym roku wynosi:
- 100,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
- 30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Pieniądze wypłacane będą przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Autor / Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zwrot akcyzy

    zwrot akcyzy